yorkshire terrier

 YORKSHIRE
TERRIER

Masa ciała do 3.5 kg

Stworzenie tej rasy to nie przypadek. Jak każdy terier, to pies UŻYTKOWY. Narodziny tego psa spowodowała koniunktura ekonomiczna. Robotnicy przemysłu wełnianego używali małe teriery do polowania. Kiedy masowo opuszczali Szkocję w XIX wieku, aby osiedlić się w Yorkshire, gdzie mieli doskonałe perspektywy zawodowe, zabrali ze sobą swoje teriery i skrzyżowali je z miejscowymi broke haired terrierami. Małe teriery były doskonałe do wypłaszania i chwytania królików. Długa szata tych psów była specjalnie hodowana po to, aby ułatwić złapanie psa, kiedy uciekał. W celu uzyskania jak najdłuższej szaty skrzyżowano te psy z Maltańczykami. Ta krzyżówka dawała nie tylko długi włos, ale doskonałe umiejętności łowców szczurów.

Tak więc widzimy, że na pewno nie jest to pies ozdobny, który kojarzy się wielu ludziom z widokiem trzymanego na rękach uroczego pieska z kokardką we włosach.

Zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości pana Andrzeja, 
przedstawiają przeurocze: MIMI i DROPSA.

Jaki powinien być Yorkshire terrier

 • Uczuciowy, bardzo inteligentny i niekłopotliwy na wizytach towarzyskich, kiedy go z sobą zabieramy.

 • Uwielbia zabawę i szaleństwa na świeżym powietrzu.

 • Wesoły, uśmiechnięty, zdolny do każdej adaptacji.

 • Doskonały do małych jak i dużych mieszkań.

 • Mino małego wzrostu - ogromny duchem i usposobieniem teriera! - co nie zawsze jest zaletą według niektórych ludzi.

 • Błyskawicznie ocenia sytuacje i doskonale wie, jak się zachować, aby to JEGO słowo było ostatnie.

Zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości pani Hani, 
przedstawiają naszą piękną i mądrą kursantkę - GABI.

To tylko ciałem mały piesek, ale to normalny terier i kupując tego psa należy liczyć się z:

 • Upór, dominacja, przewodnictwo stada - to jego ulubione cechy charakteru.

 • Konsekwentnie postępując od małego, potrafi szybko i skutecznie wyszkolić domowników, którzy wspaniale "tańczą" tak, jak ON zagra.

 • Ogromny urok osobisty, charakter teriera i wdzięk tego malutkiego pieska jest jego bronią i głównym atutem w podporządkowaniu sobie człowieka.

 • Jego szata wymaga bardzo częstej i starannej pielęgnacji. Można obcinać włosy i dla wielu osób jest jeszcze piękniejszy (ja też tak uważam). Po obcięciu włosów wyraźnie widać u tego pieska radość życia, wygodę i zadowolenie, że wreszcie może się normalnie poruszać i bawić.

 • Psy hodowane jako reproduktorzy i suki hodowlane - oczywiście nie mogą mieć obcinanych włosów.

Co jeszcze należy wiedzieć kupując tego wspaniałego psa:

 • Przy zmianie zębów bardzo często (prawie zawsze) potrzebna jest pomoc lekarza weterynarii.

 • Zdarzają się niestety coraz częściej choroby stawów mimo, że to mały pies.

 • Potrafi być bardzo wybredny w jedzeniu i nieraz również zdarzają się choroby układu trawiennego.

 • Trzeba konsekwentnie i systematycznie dbać o szatę tego psa.

 • Pamiętać, że to NORMALNY TERIER!!! i ma cechy charakteru teriera. TO NIE ZABAWKA, ani dla dzieci ani dla dorosłych, i NIGDY nie można tak traktować Yorka.

Hodowcy nie mogą zapominać, że to wspaniały pies. Nadal potrafi nie tylko godzinami czatować przed norą na gryzonie, ale również posiada wspaniałe cechy stróża, a czasem i obrońcy. Dlatego trzeba mu zapewnić normalne życie teriera, a ciągłe nacieranie oliwką włosów oraz zawijanie je na lokówki na pewno nie jest marzeniem tego psa. Bardzo często psy te trzymane są w klatkach, z włosem zawiniętym na papiloty. Nie pozwala im się na zabawę i radość życia, "bo to szkodzi urodzie na wystawie". Również poza klatką, przed wystawą, taki śliczny piesek  nie może biegać, bawić się i rozrabiać jak terier, bo włos straci urok - czy trzeba to komentować?

Zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości pani Ewy, 
przedstawiają sympatycznego chłopczyka KITKA.

Przy kupnie tych uroczych terierów należy zwracać uwagę, aby nie pochodziły one z hodowli "klatkowej" i krycia "wsobnego", czyli w rodzinie miedzy sobą. Daje to nie tylko podstawę do różnych chorób, których ta rasa nie powinna mieć, ale przede wszystkim do wypaczeń psychicznych tego wspaniałego teriera.

Bardzo polecam kupno tego psa osobom, które zrozumieją, że to prawdziwy TERIER z zaletami i kłopotami tych ras. Doskonale czuje się w każdych warunkach. Bardzo kocha domowników, ale nie pozwoli dzieciom traktować się jak zabawkę i chwała mu za to!!!

Wszędzie go możesz zabrać, a nawet pochwalić się znajomym jak wspaniale pilnuje twojej torebki.

YORKSHIRE TERRIER to w malutkim ciałku ogrom miłości, radości, silnej psychiki, humoru i ekspresji oraz czarujący wygląd i elegancja. To po prostu TERRIER !!

 

Agnieszka Kępka

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  29.11.2011