Cezar

 SZNAUCERY 

To doskonali towarzysze, obrońcy, a szczególnie stróże. Psy te występują w trzech wielkościach: miniatura, średni i olbrzym

SZNAUCER MINIATUROWY

Wielkość powinna być do 35 cm w kłębie. Umaszczenie: czarne, czarno-srebrne, pieprz z solą i białe. Miniatura cieszy się, nie bez powodu, ogromną popularnością na całym świecie. To nieustraszony zawadiaka. Mały ciałem - WIELKI duchem. Najlepszy stróż wśród wszystkich wielkości sznaucerów. Posiada własne zdanie na każdy temat. Bawi się z dziećmi tak jak ON chce, a nie jak dzieciom pasuje. Zawadiacki w uroczy sposób, nieprzeciętnie inteligentny, ale posiadający własny sposób na życie, którego się trzyma. Nie potrafi być "poddańczy" co dobrze o nim świadczy.

Zdjęcia zmieszczono dzięki uprzejmości Pani Ewy, która prowadzi hodowlę Leksaland. Leonberger to Cesja, przez domowników zwana Cunią. A sznaucerki to Fruzia bawiąca się oraz czekająca na obiad, a także dzieci Evi.

SZNAUCER ŚREDNI

Wielkość do 50 cm w kłębie, umaszczenie: pieprz z solą i czarne. Ogromna żywotność, pełen temperamentu i radości życia. To pies "do wszystkiego". Jest dla wysportowanego właściciela wytrzymałym, niewrażliwym na niepogodę towarzyszem, zawsze gotowym do zabaw i psot. Nieustraszony. Trudny do szkolenia, jeżeli właściciel jest zbyt nerwowy i mało stanowczy. Jego żywe usposobienie, inteligencja i odwaga są wyzwaniem dla właściciela.

SZNAUCER OLBRZYMI

Wielkość do 70 cm w kłębie, umaszczenie: czarne i pieprz z solą. Na zawsze pozostanie tajemnicą, jakie naprawdę rasy brały udział w kształtowaniu obecnego sznaucera. Mówi się że były to: pudle, dogi i sznaucery a to same inteligentne rasy. To pies pełen temperamentu a mimo to spokojny, najbardziej zrównoważony wśród sznaucerów, nieustraszony, łagodny i niezawodny stróż. Świetny obrońca, budzący respekt olbrzym ma miękkie serce. Potrzebuje dużo wyrozumiałości, cierpliwości i zrozumienia oraz konsekwencji bez zbędnej surowości. Tej wielkości sznaucer jest najbardziej cierpliwy do dzieci. To sprawiedliwy pies, nie należy go nigdy oszukiwać. Doskonale potrafi wyważyć wszystkie sytuacje życiowe.

Wszystkie wielkości sznaucera cechuje:

  • nie są to psy agresywne, ale zawsze czujne i gotowe do obrony,

  • okazywaną czasem chęć do bójek trzeba powściągnąć już u małego psa,

  • sznaucery potrzebują koniecznie BLISKIEGO KONTAKTU Z LUDŹMI,

  • nadają się do szkolenia na psa towarzysza, obrońcę i stróża,

  • psy te nie tolerują niepotrzebnej surowości ani zbyt wiele pobłażliwości,

  • sznaucery posiadają wyjątkową godność osobistą,

  • jeżeli jesteś nerwowy, w Twoim domu dzieci są chowane "bezstresowo", otacza cię hałas i krzyki - to na pewno nie kupuj sznaucera !!!

"kropla w kroplę" czas pomyśleć o kupnie szerszego łóżka

Pies, i to nie tylko omawiana rasa, powinien dużo spać i nie powinno mu się w tym przeszkadzać. Można tak odpoczywać jak widać na zdjęciu - to pełne zrozumienie i harmonia między Panem a suczką sznaucerką.

Rozpieszczać czy nie ?!

Rozpieszczać ile można, kochać sznaucera i całować jeśli mamy na to ochotę. Na zdjęciu widzimy: "Pani" siedzi na podłodze, a owczarek i sznaucerka śpią bardzo smacznie na tapczanie. Suczki te są doskonale wychowane, nie potrzebują na spacerze obroży ani smyczy. Te psie "dziewczynki" słuchają w każdej sytuacji swoich właścicieli.

Rozpieszczajmy mądrze. ROZPIESZCZANIE PSA a brak KONSEKWENCJI to zupełnie co innego. Pamiętajcie, że sznaucer doskonale zna się na ludziach i wie jak wyprowadzić nas w pole. Konsekwencja, sprawiedliwość, wiedza o gatunku psów, spokój i cierpliwość w wychowaniu sznaucera to patent na dobre ułożenie tego wspaniałego psa.

Nie zapominajcie, że to doskonały stróż i musi "opowiadać' o swoich czynnościach i to dość głośno. Nie można go ciągle za to karcić i uciszać, bo przestanie pilnować, zrobi się pobudliwy lub bardzo smutny.

UWAGA !!! TE PSY NIE GUBIĄ WŁOSÓW. Należy jednak systematycznie chodzić z nimi do fryzjera (przynajmniej trzy razy w roku).

Polecam tą rasę ludziom inteligentnym, spokojnym i takim, którzy potrafią zrozumieć psa.

Agnieszka Kępka


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  29.11.2011