Sheltie

 OWCZAREK SZETLANDZKI
(SHELTIE)

Wyspy Szetlandzkie słyną z małych koni, bydła i owiec. Zadaniem małych owczarków było pilnowanie domów i gospodarstw, przepędzanie owiec z ogrodów i pól, łapanie szczurów i myszy. Mogły wykonywać tak odpowiedzialną pracę dzięki swojej odwadze, mądrości, szybkości, posłuszeństwu i ogromnej chęci współpracy z człowiekiem. W roku 1914 wyodrębniono samodzielną rasę owczarka szetlandzkiego z wyglądu do złudzenia przypominającego Collie, doskonale sprawdzającego się w warunkach Wysp Szetlandzkich.

Umaszczenie: śniade, tricolor, marmurkowe. We wszystkich umaszczeniach pożądane jest białe znakowanie, nadające psu większej elegancji. Wielkość: 37 cm.

Wiele ras, wraz z popularnością i modą, zatraciło właściwe im cechy psychiczne i użytkowe. To zjawisko na szczęcie NIE DOTYCZY SHELTIE!!! Udało się nie zmarnować charakteru tych wspaniałych psów. Bardzo gorąco zachęcam do kupowania tej rasy. Obcowanie, na co dzień, z tym niedużym owczarkiem to przyjemność, którą trudno opisać. Stanowczo ten piękny i wyjątkowo mądry pies jest za mało popularny w naszym kraju.

Jakie cechy ma Owczarek Szetlandzki – Sheltie

 • Silny, odporny na choroby.

 • Bardzo chętnie się uczy! Łatwy do prowadzenia domownik.

 • Nie konfliktowy i nie zbuntowany, uważny i słuchający. 

 • Wesoły, ale nie do przesady, zwinny, ale z umiarem. 

 • SWOJEMU PANU BEZGRANICZNIE ODDANY!!!- źle znosi zmianę właściciela. 

 • Nawet bez szkolenia, nie odstępuje swojego właściciela na jeden krok. 

 • W stosunku do obcych nieufny i powściągliwy. 

 • Wyjątkowo uczuciowy i WRAŻLIWY piesek. Nigdy nie będzie szczęśliwy w otoczeniu hałaśliwych i nieczułych ludzi. 

 • To pies o bardzo silnym instynkcie STRÓŻUJĄCYM. Jako stróż jest NIEZAWODNY.

Co trzeba brać pod uwagę kupując SHELTIE

 • Trzeba mu zapewnić, choć odrobinę pracy. Lubi stróżować i, obojętnie gdzie mieszkamy, doskonale się w tej pracy spełni. Lubi pracować z człowiekiem, więc można każdą wolną chwilę (nawet 5 minut) przeznaczyć na pracę. Rodzajów zajęcia dla owczarka Szetlandzkiego możemy wymyślić dziesiątki. Pies będzie wtedy szczęśliwy i my też.

 • Lubi ruch i spacery, na których ma jakiekolwiek zajęcie. W sytuacjach, kiedy z różnych powodów nie mamy czasu, pies ten też to zrozumie i dostosuje się do danej sytuacji. Jeśli jednak ciągle brak Wam czasu na spacery i zajęcia dla Sheltie - nie powinniście kupować tego psa.

 • Piękna szata tego mądrego pieska wbrew pozorom wcale nie jest kłopotem. Ta rasa nie należy do psów wymagających i kłopotliwych w pielęgnacji. Jeżeli raz w tygodniu, czy raz na dwa tygodnie dokładnie wyszczotkujemy włos, zupełnie to wystarczy. Bardzo proste też jest sprzątanie włosów po tym psie. Sprzątanie jest łatwiejsze niż po rasach krótkowłosych jak np. bokser. Pies ten rzadko gubi włosy, tym bardziej, jeśli jest zadbany i mądrze odżywiany.

 • Dzięki jego niewielkiemu wzrostowi i niezwykłej inteligencji – możemy go wszędzie z sobą zabierać! Wzbudzi tylko podziw i zachwyt ludzi, którzy będą przebywać w Waszym towarzystwie.

 • Nie wolno zapominać o ogromnym PRZYWIĄZANIU tej rasy do właściciela. Łatwo zranić uczuciowo tego psa, choć jest ON bardzo silnym psychicznie osobnikiem.

Na zdjęciu nasza ukochana kursantka Pani Elżbieta ze swoją „dziewczynką” Elizą z "Aster Fordonu". Obie ukończyły kurs Psa Towarzyszącego I stopnia z oceną doskonałą.  O ich wzajemnej miłości i szczęściu, które obie dają sobie nawzajem – nie trzeba pisać, wystarczy popatrzeć. Śpią razem w łóżku, patrzą sobie w oczy, nie mogą przeżyć bez siebie jednej godziny. Eliza to grzeczna i wspaniała suczka, która oddałaby życie w obronie swojej ukochanej Pani. Są nawet bardzo podobne- prawda? ;-)

Eliza wreście znalazła swój ukochany dom.

Oto wzorowa postawa przewodnika i psa na szkoleniu.

Ludzie, którzy maja takie cechy charakteru jak Pani Elżbieta, czyli ciepło, łagodność dobroć, inteligencję, kulturę osobistą i miłość do psów – powinni pomyśleć właśnie o Owczarku Szetlandzkim.

GORĄCO POLECAM

Agnieszka Kępka


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  29.11.2011