Remo

 RETRIEVERY

Do tych psów zaliczamy golden retrievera, labradora retrievera i bardzo rzadko spotykana rasa retrievera długowłosego Flat-coated retriever o umaszczeniu czarnym i brązowym.

GOLDEN  RETRIEVER

Wielkość 61 cm. Umaszczenie złote. W końcu XIX wieku lord Tweedmouth w wyniku krzyżowania Labradora, setera irlandzkiego i spaniela tweed water (już nieistniejącego) wyhodował w Szkocji jasnego retrievera, nazwanego później złotym (GOLDEN).

Cechy, które powinien mieć GOLDEN RETRIEVER :

 • Uczuciowy pies rodzinny bezgranicznie zakochany w domownikach

 • Opanowany, zrównoważony, bardzo towarzyski i ciągle wesoły i uśmiechnięty

 • To pies, który nie znosi nudy! Inteligentny i pojętny

 • Uwielbia szkolenie, ale urozmaicone. Nadaje się jako towarzysz sportów np. agility, przewodnik niewidomych, opiekun ludzi niepełnosprawnych

 • Bardzo lubi szkolenie, które pozwala mu wydobyć cechy stróżujące, choć nie jest to typowy pies obrończy, ale na pewno potrafi stróżować

 • Nigdy nie powinien wykazywać agresji

 • Zaliczany do psów aportujących na rozkaz, zastrzelone zające lub zwierzynę płową

 • Nie posiada skłonności do kłusowania i włóczęgostwa, co bardzo ułatwia życie z tym psem jego właścicielom.

DENWER podczas zabawy zmęczony po zabawie

LABRADOR RETRIEVER

Wielkość 62 cm. Umaszczenie biszkoptowe i czarne. Pochodzi z południa Nowej Fundlandii. Angielscy rybacy na początku XIX wieku przywieźli te psy do Poole i zaczęli rozsławiać ich wspaniałe umiejętności aportowania wodnego ptactwa. Hrabia Malmesbury nazwał te psy LABRADORAMI i stały się one najbardziej cenionymi psami Wielkiej Brytanii.

Cechy, które powinien mieć Labrador:

 • Powinien być doskonałym psem myśliwskim

 • Nadaje się do pracy z osobami niewidomymi. Wyszukuje narkotyki. Ratuje ludzi z lawin i zwalisk

 • Pies rodzinny, wierny i bardzo wesoły (często zbyt wesoły)

 • Nie posiada cech " włóczęgi" ani " kłusownika"

 • Czujny, ale powinien być nie agresywny. Cierpliwy w kontaktach z dziećmi, za co powinien otrzymać Oskara

 • Uwielbia pływać, nie omija żadnej okazji do kąpieli we wszystkich czterech porach roku

 • Lubi tak jak GOLDEN naukę i szkolenie, pod warunkiem, że go to nie nudzi i zwiększa się zakres wymaganych od niego ćwiczeń

 • Nie jest obrońcą, ale potrafi być zupełnie niezłym stróżem. Nie wszczyna bójek, lecz nie pozwoli sobie aby obcy pies miał za dużo do powiedzenia na jego „podwórku”

nie straszny śnieg .... nie straszne upały - liczy się prezencja

Odrobina innej strony obecnie spotykanych Retrieverów

Ogromnie się cieszę, że te psy spotkały się z tak dużym uznaniem ludzi. Ciągle mam nadzieje, że zdominują one psy bojowe. Niestety tak duża popularność tych ras niesie z sobą i minusy. Popularność i moda na daną rasę idzie w parze z tak niekorzystnym zjawiskiem jak pojawianie się "psich fabryk". To nie są hodowle to jest masowa produkcja psów, która odbija się na ich cechach psychicznych i na zdrowiu. Na szczęście są prawdziwi hodowcy zakochani w tej rasie, ale przypadkowy nabywca nie potrafi rozróżnić gdzie trafił po swojego psa. "Fabrykanci" pięknie mydlą oczy zasypując potencjalnego nabywcę lawiną medali i osiągnięć psa, oraz innych wywodów, które służą często do tego, aby ukryć swoją "fabryczkę". Są prawdziwi hodowcy i naprawdę warto do nich trafić – jak ich rozpoznać ? - SERCEM !!!

Niestety! trafiają się obecnie Labradory i Goldeny zbyt pobudliwe, rozkojarzone i trudno się uczące. Siła fizyczna Labradora w momencie ciągania właściciela jest większa od Rottweilera. Były i psy agresywne, ale to na pewno nie wina tej rasy tylko nieprawidłowej hodowli lub właściciela, u którego ten pies jest.

Na zdjęciach widzicie Państwo pięknego Goldena o imieniu DENWER i uroczego Labradora REMO. Oba te psy wraz ze swoimi przewodniczkami skończyły wszystkie możliwe kursy o stopniach posłuszeństwa, jak również kursy do Stróżowania. Remo skończył nawet Międzynarodowy Kurs Obrończy I St. ale ze względu na przepisy nie mógł przystąpić do egzaminu. Psy te kochają pracę i naukę. Jest to dla nich przyjemność i radość, a nie obowiązek.

KUPUJCIE RETRIEVERY – To miłe i dobre psy. Praca z nimi będzie przyjemnością dla Ciebie i dla Twojego psa.

najlepsi przyjaciele

Ja mam cały czas nadzieję, że będzie coraz więcej ludzi kupowało właśnie takie rasy, a coraz mniej psy bojowe 

Agnieszka Kępka

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  29.11.2011