Lady

 PUDLE  I  PUDELKI

Informacje dotyczące tej rasy będą dla wielu osób zaskoczeniem, dlatego zachęcam do przeczytania nawet, jeżeli nie lubisz tych psów. Może zmienisz zdanie jak poznasz fakty !!!

Pudle występują w wielkościach:

 • Pudel duży - 58 cm w kłębie

 • Pudel średni - 45 cm w kłębie

 • Pudel miniaturowy - 35 cm w kłębie

 • Pudel Toy - 28 cm w kłębie

Wszystkie wielkości posiadają umaszczenia: czarne, białe, brązowe, srebrne i morelowe.

Psy podobne do pudli znano już w czasach antycznych. Są one przodkami wielu ras myśliwskich i pasterskich. Pudel to nie ZABAWKA. Jest on wszechstronnie użytkowy i nie bez powodu cieszy się popularnością na całym świecie. Miłośnikami i właścicielami pudli byli między innymi: Karol Wielki, Beethoven, Maria Callas czy Annelise Rothenberger. Czy Państwo wiedzą, że pudel w czasie wojny był niezastąpionym psem sanitarnym i łącznikowym !? A jakie psy występują w cyrku !? - głownie pudle i kundelki !! Obecnie w niektórych krajach układa się go do szukania trufli.

Ten pies, a szczególnie suczki, to stworzenie niezwykle inteligentne, wierne, oddane właścicielowi. Lubi się bawić do późnego wieku, ale nie przysparza kłopotów i łatwo dopasowuje swój nastrój do właściciela. To bardzo czujny pies, ale nie agresywny i mało szczekliwy. W stosunku do obcych zachowuje się obojętnie. Lubi spacery, lecz nie ma skłonności do kłusowania i ucieczek. U pudli miniaturowych i Toy, samiec jest często zbyt pobudliwy seksualnie. Pudelek i pudel jest tolerancyjny do innych psów. Rasa ta nie jest agresywna ani złośliwa, lecz otwarta i nieskomplikowana w kontaktach z ludźmi.

UWAGA !!! W rankingu psów pod kątem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa, wśród 79 ras PUDEL jest na DRUGIM miejscu po Border Collie. Bokser np. na miejscu 48, a Mastif na 72 miejscu.

Nieprawdziwa opinia o rzekomej niskiej inteligencji tej rasy może być skutkiem sposobu w jaki niektórzy właściciele strzygą swoje psy. Jeżeli każdego innego psa ostrzyglibyśmy np. na "lwa" i pomalowali mu paznokcie oraz założyli "dziwne ubranka" to musiałby wyglądać na gł.........ca ! - Prawda ? To ludzie wymyślili tym biednym zwierzętom "takie" fryzury i stroje.

PAMIĘTAJCIE ! 

Pudel to mądry i niekłopotliwy pies, który zawsze dostosowuje się do stylu życia swojego właściciela. Na zdjęciu widzicie suczki Maję i Lady, które są obcięte "normalnie" i nie muszą się wstydzić wychodząc na spacer. 

jest czas pielęgnacji, i jest czas na zabawę

Psy te szkolą się bardzo łatwo i chętnie, pod warunkiem, że przewodnik wie co robi i szanuje niezwykłą inteligencję tej rasy. Nie gubią włosów i nie linieją, ale trzeba je strzyc i czesać. Włos jest odporny na zabrudzenia. Cieszą się opinią psów zdrowych i odpornych na choroby oraz długo żyjących. Nie lubią być zostawiane w domu same zbyt długo.

Jeżeli chcesz kupić pudelka to:

 • nie musisz być typem sportowca, wystarczy zwykły spacer

 • spacery z tym psem to relaks i przyjemność

 • możesz nie mieć czasu na szkolenie, lecz wychowuj go mądrze, a będziesz miał miłego i grzecznego psa

 • om będzie czysty, bez włosów

 • będziesz miał spokój przy czytaniu czy oglądaniu TV, twój pudelek dostosuje się do ciebie

 •  lubisz spać z przytuloną żywą mięciutką wełną, która nie chrapie ? to spij ze swoim pudelkiem 

 • jeżeli obetniesz go "normalnie" i odpowiednio wychowasz, wykorzystując jego inteligencję, to znajomi będą zazdrościli Ci wyboru rasy !!!

 • możesz też bawić się ze swoim ulubieńcem jak na zdjęciu powyżej 

Agnieszka Kępka


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  29.11.2011