LEKARZ RADZI

 

 

 

LECZNICA DLA ZWIERZĄT

GÓRKA & KAMIŃSKI

ul. Gen.Hallera 169 / 3A
80-416 Gdańsk
tel. 0-58-344-29-75

 

 

Dzień dobry Państwu. Poproszono mnie abym na łamach strony internetowej Szkoły Hauuu-Ward co jakiś czas udzielał Państwu prostych weterynaryjnych porad. Jestem lekarzem weterynarii, specjalistą chorób psów i kotów, członkiem Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Na łamach tej strony postaram się Państwu pomóc pokonać najczęstsze problemy zdrowotne, z jakimi możecie się Państwo spotkać wychowując swojego pieska.

 

 

ZABEZPIECZENIE ZWIERZĄT PRZECIWKO PCHŁOM I KLESZCZOM

Na pierwsze nasze spotkanie proponuję zabezpieczenie zwierząt przeciwko pchłom i kleszczom. Zbliża się właśnie sezon na te pasożyty zewnętrzne. Największa aktywność kleszczy w Polsce to maj-kwiecień, a na przełomie sierpnia i września trochę spada, okres jesienno zimowy to czas hibernacji, z pchłami niestety mamy problem cały rok. Pamiętajcie Państwo, że po ukąszeniu kleszcza pies może zachorować na Babeszjozę. Jeżeli kleszcz będzie utrzymywał się na zwierzęciu powyżej 48 godzin, może zarazić psa i rozwiną się objawy choroby. Gdy u psa, który miał kleszcza zauważą Państwo apatię, wyższą gorączkę, kulawiznę, ciemny smolisty mocz, żółtaczkę anemizację błon śluzowych, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza weterynarii. Choroba jest dość trudna do leczenia, dlatego najlepiej jej zapobiegać poprzez stosowanie środków odstraszających kleszcze. Najlepiej pytać o te środki w Lecznicach Weterynaryjnych. Lekarze weterynarii dysponują środkami o największym procencie skuteczności, występują one w postaci obroży, spot on-u czy aerozolu. Pamiętajmy też, że po każdym spacerze, szczególnie po lesie lub łąkach, należy nasze zwierzęta dokładnie obejrzeć i w przypadku znalezienia kleszcza usunąć go samemu poprzez wyciągnięcie go specjalną pęsetą lub udać się do lekarza weterynarii. Nie wolno kleszcza smarować tłuszczem czy alkoholem, wtedy kleszcz może wymiotować i nastąpi zakażenie psa. Dokładnych informacji o postępowaniu i zabezpieczeniu udzieli Państwu Lekarz Weterynarii.

Drugim, równie znacznym problemem są pchły. Pamiętać należy, że mogą one być przyczyną alergicznego pchlego zapalenia skóry, które jest dość częstym problemem u psów. Pies drapiąc się może doprowadzić do zakażeń skóry bakteriami czy grzybami i powodować kolejne dermatozy, które mogą być trudne do leczenia. Poza tym, pchły mogą być nosicielem pośrednim tasiemca psiego. Dlatego też należy bezwzględnie zabezpieczać psy przed pasożytami zewnętrznymi, używając specjalnych środków pod postacią obróż, spot on-u, aerozolu lub tabletek. Pamiętajmy, że to, iż nie widzimy dorosłych osobników na psie, to nie znaczy, że nie jest on zapchlony. W Lecznicach Weterynaryjnych otrzymacie Państwo obecnie najlepsze środki do zwalczania pasożytów zewnętrznych jakimi są pchły, wszy, wszoły i kleszcze.

Do zobaczenia lek.wet. Włodzimierz Górka.

 

 

 

ODROBACZANIE

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać czyli stosować profilaktykę niż leczyć, bo czasami mimo stosowania najlepszej wiedzy, umiejętności i leków skutek leczenia może być niepomyślny. Niektóre choroby pasożytnicze są trudne do wyleczenia.

Odrobaczanie szczeniąt można rozpocząć już w wieku 3-4 tyg. a następnie powtarzać co 2 tyg. 3-4-krotnie, zabieg odrobaczania przeprowadzamy do końca życia 3-4 razy w roku profilaktycznie. Gdybyśmy aktualnie podejrzewali psa o zarobaczenie można wykonać badanie kału na obecność pasożytów, pozwoli to nam na ukierunkowanie leczenia i dobranie środka jakiego powinniśmy użyć do do odrobaczenia.

Pamiętajmy, że pasożyty wewnętrzne oddziaływują na nasze zwierzęta mechanicznie (mogą zatkać jelita), objadają je ze składników odżywczych oraz same wydalają produkty przemiany materii, które powodują, że u psów mogą wystąpić objawy nerwowe, porażenia, świądy, zmiany skórne, osłabienie okrywy włosowej, zaburzenia ze strony układu oddechowego, pokarmowego, wychudzenie, wyniszczenie a w krańcowych przypadkach śmierć. Zaburzenia te mogą być wywołane przez robaki obłe: glisty, owsiki itp. i robaki płaskie: tasiemce. Pamiętajmy, że silna inwazja pasożytów wewnętrznych może powodować, że psy są bardziej podatne na inne zachorowania. Szczególnie duże prawdopodobieństwo inwazji glist występuje u psów - przyjmuje się, że 80% szczeniaków przychodzących na świat jest zarobaczonych (u psów występuje fenomen larwy drzemiącej), szczeniaki zarażają się od swojej matki w okresie życia płodowego. Pamiętajmy, ze jajami glist skażone jest nasze środowisko, trawniki, piaskownice… Należy też pamiętać, że glistnica (Toksokaroza) jest groźną chorobą również dla ludzi. Najbardziej narażone są dzieci, których kontakt z psem jest bardzo bliski. Larwy glist mogą lokować się w gałce ocznej powodując nawet ślepotę. Ja na szczęście nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem, ale literatura podaje takie przykłady. Dlatego 3-4 razy do roku pod kierunkiem lekarza weterynarii odrobaczamy profilaktycznie swoje psy. A przy każdym podejrzeniu o zarobaczenie , kontaktujemy się ze swoim lekarzem weterynarii w celu podjęcia leczenia.

Do zobaczenia lek.wet. Włodzimierz Górka.

 

 

Zimowe problemy

Nastała zima i wiele psów zaczęło mieć problemy z łapami tzn. stopami. Zimno, śnieg, środki chemiczne służące do zwalczania skutków zimy sprzyjają rozwojowi chorób łap, zwanych pododermatozami. W skutek naruszenia naturalnej warstwy ochronnej łap zaczynają rozwijać się stany zapalne łap, często wikłane grzybicami (Mallasezia, Candida) czy bakteriami. Psy zaczynają kuleć, wylizywać łapy i powstaje błędne koło. Dlatego należy pamiętać, żeby jak najbardziej zmniejszyć niekorzystne skutki zimy.

Przy silnych mrozach przed wyjściem z psem na spacer należy opuszki łap i między palcami smarować maściami ochronnymi (np. wazeliną) aby uniknąć odmrożeń. Po powrocie ze spaceru dokładnie wypłukać łapy, aby usunąć resztki lodu, który szczególnie u ras długowłosych ale także np. foksterierów i innych terierów lubią wraz z włosami tworzyć lodowe czopy, które potrafią naruszyć naturalną warstwę ochronną łap. Pamiętać trzeba jednak, że po dokładnym wypłukaniu łap należy je bardzo dobrze wysuszyć, wilgoć sprzyja rozwojowi grzybic. Dobrze jest też wystrzyc włosy między opuszkami.

Gdy Państwo zauważą niepokojące zmiany na palcach należy moczyć łapy w roztworze rivanolu lub kali (nie za mocny roztwór) i dokładnie wysuszyć. Gdyby jednak Państwo zauważyli, że pies kuleje a zmiany na palcach nasilają się, pies jest niespokojny i wylizuje natrętnie łapy, należy jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza weterynarii.

Należy zaznaczyć, że pododermatozy są bardzo trudne w leczeniu, lubią się wikłać, tak więc po zauważeniu niepokojących zmian na łapach swoich pupilów postarajcie się Państwo o kontakt ze swoim lekarzem weterynarii.

Pamiętajcie Państwo o dokładnej higienie łap swoich psów po zimowych spacerach.

 Z pozdrowieniami lek.wet. specjalista chorób psów i kotów Włodzimierz Górka.

 

 

 

CIECZKA część 1

1. Kiedy suka może dostać pierwszą cieczkę ?

Suki dojrzewają płciowo w wieku 6-12 m-cy. Kiedy suka dostaje pierwszą cieczkę uważa się, że osiągnęła dojrzałość płciową. Jest to związane z osiągnięciem odpowiedniej masy ciała, niektórzy autorzy podają, że jest to 2/3 docelowej masy ciała. Dlatego też psy ras małych dojrzewają wcześniej i pierwsza cieczka pojawia się u nich w wieku 6-8 m-cy, u ras średnich w wieku 8-12 m-cy, u ras dużych wieku 12-20 m-cy.

2. Ile trwa cieczka ?

Suki zaliczane są do zwierząt monoestralnych tzn. że występuje u nich jedna ruja a następnie okres spokoju płciowego. Przeciętnie cieczka u suki występuje 2 x do roku, ale są suki, które mają cieczkę co 8-12 m-cy. Cieczka trwa stosunkowo krótko, od 10 dni do 3-4 tyg. Do objawów cieczki należy delikatny krwawy wypływ z pochwy. Suka staje się atrakcyjna dla samców. Okres cieczki dzielimy na dwie fazy:
Proestrus – trwa średnio 9 dni (wahania 3-16 dni), objawy j.w. ale suka nie pozwala się pokryć.
Oestrus – ruja właściwa, trwa przeciętnie 7-9 dni (wahania 3-15 dni). Suka akceptuje samca. Wypływ z pochwy zmniejsza się, staje się mniej krwisty, jest jaśniejszy, wygląda jak popłuczyny mięsne, niekiedy bardziej śluzowy. W 2-3 dniu rui właściwej następuje zwykle owulacja.
Przerwa między dwoma sezonami rozrodczymi określana jako interoestrus, wraz z wiekiem wydłuża się tzn. że w wieku 8 lat cieczka może pojawiać się coraz rzadziej. U niektórych, starszych suk, może wystąpić tzw. cicha ruja. Objawy rui mogą być bardzo słabo wyrażone i właściciel może być mylnie przekonany, że suka nie ma już cieczki, lecz i w takim przypadku stara suka może zostać pokryta i zajść w ciąże.
 

Do zobaczenia lek.wet. Włodzimierz Górka.

 

 

 

CIECZKA część 2

3. Kiedy można pokryć sukę ?

Szczyt płodności u suk przypada na 3 i 4dzień po ewolucji. Ogólnie właściciele suk uważają, że najlepszy moment do krycia jest między 10 a 13 dniem cieczki, jeśli suka wykazuje tolerancje w stosunku do samca, i że pies zawsze najlepiej wie, kiedy sukę należy pokryć.
Niestety nie jest to całkiem prawdą i te metody nie pozwalają na ustalenie optymalnego czasu krycia suki. Istotne jest ustalenie optymalnego terminu krycia naturalnego lub inseminacji. Należy wiedzieć, że plemniki przy kryciu naturalnym lub inseminacji nasieniem świeżym zachowują żywotność w drogach rodnych do 7 dni, a nasieniem mrożonym 24-48 godzin. Aby móc optymalnie określić termin krycia, należy zbadać sukę klinicznie, wykonać wziernikowanie pochwy, badanie cytologiczne wymazu z pochwy, oznaczyć poziom progesteronu. Można jeszcze dodatkowo zbadać oporność śluzu pochwowego, czasami udaje się badaniem USG określić zniknięcie nieechogennych pęcherzyków – trudne, trzeba mieć duże doświadczenie i bardzo dobry sprzęt.

4. Czy można zapobiec cieczce?

Tak, można zapobiec wystąpieniu cieczki stosując odpowiednie leki hormonalne, ale tylko pod kierunkiem lekarza weterynarii. Można również cieczkę przesunąć (z powodu np. wyjazdu, wystawy), można przerwać, ale o wszystkim należy pomyśleć odpowiednio wcześnie, aby można było dobrać jak najbardziej bezpieczny dla suki termin naszych działań. Wszystko należy robić pod kierunkiem lekarza weterynarii.

5. Czy można zapobiec ciąży ?

Tak, można zapobiec ciąży stosując odpowiednie leki hormonalne, ale należy je stosować w odpowiednim dla suki terminie i pod kontrolą lekarza weterynarii.

 

Do zobaczenia lek.wet. Włodzimierz Górka.

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  08.01.2018