KSIĄŻKI WETERYNARZE  |  SCHRONISKA  |  LINKI HOTELE


HAUUU-WARD  POLECA

KSIĄŻKI

Rasy psów

RASY PSÓW
autor: Eva-Maria Kramer
MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2002r.

Według opinii naszej Szkoły, książka ta zawiera najbardziej wiarygodny opis ras, a przede wszystkim cech psychicznych, które ze sobą niosą.

RASY PSÓW
100 nowych ras

autor: Eva-Maria Kramer
MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2003r.

Zaktualizowany, rozszerzony i na nowo zilustrowany jeden z najpopularnieszych przewodników o rasach psów. Przedstawia wszystkie zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) rasy psów oraz 100 dodatkowych, jeszcze nieuznanych przez tę organizację.

Zwięzłe opisy zawierają informację o pochodzeniu rasy, jej cechach charakteru i wyglądzie. Rasy pogrupowano według wielkości, zaznaczając to różnobarwnymi marginesami. Podane na marginesach podstawowe informacje o wzorcach ras ułatwiają korzystanie z książki.

Mój pies świadczy o mnie

MÓJ PIES ŚWIADCZY O MNIE
autor: Brian Kilcommons, Sarah Wilson
MULTICO Oficyna Wydawnicza

Książka to w sposób bardzo przystępny udziela wskazówek wychowawczych wszystkim właścicielom psów, od szczeniaka po wiek dojrzały. Przy pomocy tej książki można prawidłowo wychować swojego psa.

Inteligencja psów

INTELIGENCJA PSÓW
autor: Stanley Coren
Wydawnictwo "Książka i Wiedza"
Wydanie I, 1997r.

Wśród wielu książek o zasadach pielęgnowania, szkolenia i hodowli psów niniejszy praktyczny poradnik wyróżnia się tym, że mówi przede wszystkim o inteligencji naszych pierwszych przyjaciół. Stara się on odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Czy psy myślą, czy są tylko reagującymi na bodźce maszynami biologicznymi?

 • Jeśli myślą, to czy mają taką świadomość jak ludzie?

 • Czy psy pamiętają minione zdarzenia i czy potrafią przewidywać to, co ma nastąpić?

 • Czy psy rozumieją ludzki język?

 • W jaki sposób porozumiewają się z psami i z ludźmi?

 • Czy mają uczucia, czy znają poczucie winy i lojalności lub choćby radość i smutek?

 • Czy poszczególne rasy psów różnią się od siebie inteligencją?

Książka ta zawiera także psi test na inteligencję, dzięki któremu właściciel zorientuje się w możliwościach swego ulubieńca, ten zaś, kto chce mieć psa, zdecyduje, jaki będzie dla niego najodpowiedniejszy. Jest tu również dokładny opis "języka psów", ułatwiający zrozumienie tego, co nasz pies ma do powiedzenia. Nade wszystko zaś Inteligencja psów to naprawdę bardzo ciekawa lektura.

JAK ROZMAWIAĆ Z PSEM
autor: Stanley Coren
Wydawnictwo Galaktyka
Wydanie III, 2007r.

Profesor Stanley Coren jest wykładowcą psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, autor The Left-Hander Syndrom, Inteligencja psów, Sleep Thieves, What Do Dogs Know? ,Dlaczego kochamy psy? Prowadzi własny program telewizyjny Good Dog! Mieszka w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie. Opierając się na poważnych badaniach nad zachowaniem zwierząt, (...)a także na latach własnych doświadczeń, Coren dowodzi, że przeciętny pies domowy jest w stanie rozumieć ludzką mowę na poziomie dwuletniego dziecka. Wprawdzie rozmowy na poziomie Lassie, wykreowane przez hollywoodzką fabrykę snów możemy odłożyć między bajki, ale dzięki Corenowi przekonujemy się, że prawdziwe porozumiewanie się z psami, daleko wykraczające poza ramy wydawania i słuchania komend, jest możliwe. Coren zajmuje się nie tylko słowami, dźwiękami, działaniami i znakami, jakimi my możemy przekazywać psom rozmaite komunikaty, ale także opisuje znaki i komunikaty, jakie one wysyłają do nas. Łatwe do zastosowania sposoby, dzięki którym my, ludzie możemy naśladować język, w jakim psy porozumiewają się miedzy sobą, sugestywne rysunki, objaśniające subtelności mowy ciała, oraz podręczny słowniczek i rozmówki w pieskim, czynią z tej książki niezastąpiony podręcznik dla miłośników psów, dzięki któremu będą mogli nawiązać prawdziwy, głęboki kontakt ze swoimi ulubieńcami.

TAJEMNICE PSIEGO UMYSŁU
autor: Stanley Coren
Wydawnictwo Galaktyka
Wydanie III, 2008r.

Większość wielbicieli psów traktuje swoich czworonożnych przyjaciół jak członków rodziny, a co za tym idzie, uważa, że psy czują, rozumieją i myślą tak, jak ludzie. Podobnie sądzi Stanley Coren profesor psychologii, miłośnik i hodowca psów z wieloletnim doświadczeniem. Autor odpowiada na wiele nurtujących pytań dotyczących słuchu, węchu, czucia, smaku, a także osobowości, świadomości i umiejętności psów. Opowiada o tym, przytaczając wiele ciekawych anegdot, przedstawia wyniki swoich badań, często mówi o zachowaniach swoich własnych podopiecznych.

W wyniku swoich obserwacji dochodzi do następujących wniosków:
- Psy rozumieją otaczający je świat i odbierają zeń informacje.
- Psy uczą się i zmieniają swoje zachowania w zależności od warunków.
- Psy posiadają pamięć i potrafią rozwiązywać pewne problemy.
- Wczesne doświadczenia w okresie szczenięcym mogą kształtować zachowania dorosłych psów.
- Psy posiadają uczucia.
- Każdy pies posiada odrębną osobowość, a różne rasy mają różny temperament.
- Społeczne współdziałania, w tym zabawa, są dla psów bardzo ważne.
- Psy porozumiewają się i między sobą i z ludźmi.

Stanley Coren zajmuje się także problemem ?szóstego zmysłu? u psów. Opowiada o zdarzeniach, które mogłyby sugerować, że nasi czworonożni przyjaciele go posiadają.

Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposob?
Autor: Stanley Coren
Galaktyka Sp. z o.o.
Wydanie I, 2009r.

www.galaktyka.com.pl

Wyjątkowy przewodnik po psiej naturze, w którym autor, dr Stanley Coren, odtwarza historię ewolucji poszczególnych ras i pokazuje, które psy są wprost stworzone do dominacji lub wręcz agresji, a które do współpracy z ludźmi i do przyjaźni. Zabawna, zaskakująca i mądra książka, która pozwoli c i znaleźć kompana lub lepiej zrozumieć twojego czteronożnego przyjaciela.

Homeopatia w leczeniu psów

HOMEOPATIA W LECZENIU PSÓW
autor: Barbara Rakow
Wydawnictwo "Książka i Wiedza"

Coraz więcej psów cierpi na zaburzenia czynności różnych narządów wewnętrznych, aparatu ruchu i choroby skóry. Tradycyjne środki lecznicze najczęściej powodują krótkotrwałą poprawę stanu zdrowia i zwykle mają działanie uboczne.
Leczenie homeopatyczne nie tłumi objawów, lecz mobilizuje naturalne siły samo leczące organizm i jego naturalną odporność. Nie wywołuje też skutków ubocznych.

W książce omówiono następujące zagadnienia:

 • wprowadzenie do homeopatii

 • leczenie urazów

 • leczenie schorzeń narządów ruchu, a także głowy, oskrzeli, żołądka, jelit i innych

 • opieka nad suką i szczeniętami

 • postępowanie w otyłości lub wychodzeniu.

Książka ta jest cennym poradnikiem przeznaczonym dla wszystkich właścicieli i hodowców psów.

Okiem psa

OKIEM PSA
autor: John Fisher
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1990r.

Ta z humorem napisana książka jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym poradnikiem psychologii psa. Autor, wybitny znawca zagadnień behawioralnych, omawia w nim błędy wychowawcze powszechnie popełniane przez właścicieli psów oraz radzi, jak ich unikać.

Wszystkim, którzy pragną kupić psa, książka ta pomoże wychować miłego, posłusznego przyjaciela bez stosowania przemocy. Sięgnąć po nią powinni również ci właściciele psów, którzy nie zdołali uniknąć problemów wychowawczych, a także hodowcy, od których tak bardzo zależy kształtowanie charakteru szczeniaka.

Dlaczego mój pies...?

DLACZEGO  MÓJ  PIES...?
Autor: John Fisher
Galaktyka sp z o.o.
Wydanie VI, 2001r.
www.galaktyka.com.pl

To drugie spotkanie polskiego czytelnika z Johnem Fisherem.
Jego "Okiem psa", wydany przed paru laty w Polsce, zmieniło tradycyjne podejście do wychowania psów i ich szkolenia. Dla polskich czytelników była to prawdziwa rewelacja - po raz pierwszy dowiedzieli się, że wielu problemów z zachowaniem psów można uniknąć. Można im też zaradzić bez uciekania się do przemocy.
Jednak "Okiem psa" pozostawiło pewien niedosyt - więcej było w niej porad ogólnych, niż rozpatrywania konkretnych przypadków. Czytelnicy dowiedzieli się sporo o tym, jak ważna jest hierarchia stada, ale dalej mieli wątpliwości, dlaczego zachowanie ich własnego psa jest absolutnie nie do przyjęcia. Podobne wątpliwości musieli mieć angielscy psiarze. Dla nich napisał Fisher swoją kolejną książkę "Dlaczego mój pies...?", która dziś trafiła w ręce polskiego czytelnika.
To kopalnia wiedzy na temat zachowań psa. Wrodzonych i wyuczonych. Normalnych i nienormalnych (aż dziw, jak wiele zupełnie normalnych zachowań psa odbieramy jako nienormalne tylko dlatego, że trudno nam je zaakceptować). Opisowi każdego zachowania towarzyszy analiza konkretnego przypadku. Znajdujemy tu przyczyny takiego, a nie innego zachowania psa, i sposoby, jak zmienić zachowanie nieakceptowane w akceptowane.
Tę książkę, powinien przeczytać każdy właściciel psa, któremu zależy na zrozumieniu motywów działania swego czworonożnego przyjaciela. Każdy, kto ma problemy z zachowaniem swojego psa. I każdy, komu wydaje się, że świetnie sobie radzi ze swoim psem - łatwo może okazać się, że tak mu się tylko wydaje.

Po obu końcach smyczy

PO OBU KOŃCACH SMYCZY
Autor: Zofia Mrzewińska
A.W. „Egros” s.c.
Wydanie I,1998r.
egros@pol.pl

Broszura ta została napisana przez Międzynarodowego Sędziego kynologicznego - panią Zofię Mrzewińską. Jest to osoba o olbrzymim doświadczeniu w pracy z psami. Porady zawarte w tej broszurze świadczą o doskonałej znajomości psychiki psa i naprawdę spełniają dobrą rolę wychowawczą.

Jak rozmawiać z psem

JAK ROZMAWIAĆ Z PSEM
Autor: Zofia Mrzewińska
A.W. „Egros”
Wydanie I
egros@pol.pl

"- Lekkim krokiem na scenę wybiegła młoda dziewczyna. Za nią pies, kierowany głosem i gestem dokładnie w rytmie muzyki, tańczył, biegał, skakał i prawie unosił się w powietrzu.
- Na lotnisku celnik z przemyślnej skrytki, zrobionej pomiędzy blaszanymi ścianami kontenera, wyciągał kolejne paczuszki heroiny. Obok siedział pies - to on przed chwilą wskazał, gdzie należy szukać narkotyku.
- Trzeci dzień czekało na mamę dziecko zagubione w lesie. Nie miało siły nawet zawołać, gdy zobaczyło przed sobą psa. Pies dobiegł, zawrócił i po chwili doprowadził do dziecka człowieka - ratownika.
Te psy wygrały los na loterii. Dano im szansę odnaleźć się w świecie człowieka. Daj szansę twojemu psu - nie musi wykrywać min ani narkotyków, nie musi tańczyć na pokazach. Chociaż nie starczy ci czasu na trening psa - ratownika, to przecież i twój zwierzak może być partnerem, zdolnym rozumieć, czego oczekujesz, podporządkowanym bez przymusu. Pomóż mu w świecie człowieka żyć bez strachu, kolczatki, kagańca i krzyku. Daj psu (i sobie...) szansę na to, abyś dla niego stał się najważniejszą istotą na świecie."[...]

psim zdaniem

PSIM ZDANIEM
Autor: Zofia Mrzewińska
A.W. „Egros”
Wydanie I
egros@pol.pl

[...] "Czy mógłby ktoś powiedzieć, gdzie właściwie jest toaleta i czemu Moja Pani nie lubi mokrych plam na dywanie? Na dywanie najwygodniej siusiać, nie ślizgam się, a co najważniejsze - zostaje tam mój wyraźny zapach, łatwo drugi raz trafić w to samo miejsce. Nie uwierzycie, ale wyraźnie rozzłoszczony Pan wtykał mi pyszczek w mokrą plamę. Nie chcę lizać dywanu, o co Moim chodzi??? Pan na dodatek grozi smyczą, obiecuje przylać, no, zapamiętam, żeby nie podchodzić, kiedy smycz ma w ręce.
- Kamę już nauczyli czystości, chyba jest mądrzejsza - żali się głośno Moja Pani.
Czy moja siostra Karna jest mądrzejsza, tego nie wiem, ale czemu rzadziej siusia na dywan, to zupełnie proste!
Kama, dokładnie tak jak ja, siusia po każdym przebudzeniu, przed jedzeniem, po jedzeniu i kiedy się wita także. Ale wystarczy, by okazała niepokój, zaraz bez wrzasku przenoszona jest do korytarza, stawiana na papierzyskach. - Siusiaj, dobrze, siusiaj - mówi spokojnie jej pani. Na moją siostrę nikt nie krzyczy, nawet jeśli załatwi się na dywan lub podłogę, tyle że z dywanu zapach jest natychmiast zmywany, a z papierzysk nie! Kama coraz częściej trafia na gazetę, nie boi się siusiać w obecności swoich państwa, na spacerze też jej mówią: Dobrze, siusiaj.
A Moi złoszczą się i złoszczą, poszukam toalety pod łóżkiem, żeby nie znaleźli... Będzie jak z Tiną- krzyczano, oskarżano, że na złość sika w domu, i teraz boi się załatwiać widziana przez swoich państwa... Wytrzymuje, bidulka, nawet najdłuższy spacer na smyczy, po powrocie wpełza za szafę lub pod łóżko, niestety zdradza ją ogromniejąca kałuża.
Każde z nas dorasta inaczej, trochę starszy pies toaletę ma dalej od gniazda. Jeżeli Moi będą krzyczeć i naprawdę mi przyleją - nauka czystości potrwa znacznie dłużej. A starczyłaby odrobina cierpliwości w pierwszych tygodniach życia w nowym domu i potrzeby fizjologiczne potrafiłabym załatwiać na komendę, w każdym wskazanym miejscu."[...]

Zapomniany Język Psów

ZAPOMNIANY JĘZYK PSÓW
Autor: Jan Fennel
Galaktyka sp. z o.o.
www.galaktyka.com.pl

Jan Fennel posiada nadzwyczajny dar, który wzbudza podziw i zachwyt wszystkich miłośników psów. Jest znanym hodowcą, mającym liczne sukcesy na wielu znaczących i prestiżowych wystawach, z Londyńskim Cruft`s na czele. W ostatnim czasie jej niezwykła metoda podejścia do psów, zwłaszcza tych, które stwarzają problemy, a także udział w programach radiowych i telewizyjnych przysporzyły jej wielu gorących zwolenników.
Historia Jan nie tylko pobudza do działania, ale także wzrusza. W swojej książce opisuje tragiczną śmierć jej własnego psa, która kazała jej szukać alternatywnej metody do powszechnie stosowanej techniki "wymuszania posłuszeństwa". Kierując się przede wszystkim zrozumieniem języka, jakim posługują się wilki i psy w stadzie, Jan opracowała własną metodę rozwiązywania problemów pojawiających się często między psem i jego opiekunami. Opierając się na licznych przykładach pokazuje, jak sama uczyła się nawiązywania kontaktu z najlepszym przyjacielem człowieka i przekonuje, że każdy z nas jest w stanie tego dokonać. Jej książka jest wyjątkowym poradnikiem, który z pewnością zafascynuje wszystkich właścicieli i sympatyków psów.

Zapomniany Język Psów w Praktyce

ZAPOMNIANY JĘZYK PSÓW  W  PRAKTYCE
Autor: Jan Fennel
Galaktyka sp. z o.o., 2002r.
www.galaktyka.com.pl

Jan Fennel posiada nadzwyczajny dar, który wzbudza podziw i zachwyt wszystkich miłośników psów. Jest znanym hodowcą, mającym liczne sukcesy na wielu znaczących i prestiżowych wystawach, z Londyńskim Cruft`s na czele. 
Pierwsza książka Jan Fennel - światowy bestseller "Zapomniany Język Psów" - zmieniła sposób w jaki dotychczas człowiek patrzył na psa. W kolejnej książce autorka nie tylko jeszcze bardziej zagłębia się w tajemnice psiego języka ale przede wszystkim doradza jak od teorii przejść do praktyki i jak jej rewelacyjną metodę należy stosować na co dzień.

Jak Być Najlepszym Przyjacielem Psa

JAK BYĆ NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM PSA
Autor: Mnisi z New Skete
Galaktyka Sp. z o.o., 2004r.

www.galaktyka.com.pl

Poradnik inny niż wszystkie! Uczy budowania więzi pomiędzy psem i właścicielem w oparciu o miłość i zrozumienie. Mnisi z New Skete, inaczej niż większość szkoleniowców, wręcz zalecają zabieranie psa na noc do własnej sypialni, bowiem nic tak nie jednoczy jak sen we wspólnym pomieszczeniu. Znakomita książka o tym, jak mądrze kochać psa i poprzez mądrą miłość wydobyć jego najlepsze cechy. Książka, która proponuje zupełnie inne podejście - bliskie sercu każdego prawdziwego miłośnika psów.

Anna i Mirosław Redliccy.

Klasyczny podręcznik szkolenia psów zawiera m.in.:

 • obserwacje dotyczące zachowania psów, które mnisi z New Skete poczynili w ciągu minionych dwudziestu czterech lat, tj. odkąd zajmują się oni nie tylko hodowlą owczarków niemieckich, ale i szkoleniem psów różnych ras,

 • ocenę obecnie stosowanego wyposażenia szkoleniowego,

 • omówienie nowych tendencji w szkoleniu psów i opiece nad nimi,

 • opisy ciekawych przypadków, które pozwoliły braciom sformułować własne koncepcje szkoleniowe

MNISI Z NEW SKETE od ponad trzydziestu lat zamieszkują klasztor w okolicy Cambridge w stanie New York. Jednym ze źródeł ich utrzymania jest hodowla i szkolenie psów rasowych. Są autorami kilku książek.

PIES, KTÓRY KOCHAŁ ZBYT MOCNO
Autor: Nicholas Dodman
Galaktyka Sp. z o.o., 2007r.

www.galaktyka.com.pl

To nowatorski poradnik z zakresu psychologii psa. Książka w przystępny sposób ukazuje problemy dotyczące zaskakujących często zachowań, z jakimi mogą spotkać się właściciele psów. Co zrobić, gdy pies rzuca się z zębami na dzwoniący telefon? Jak pomóc psu, który boi się czwartków? Dlaczego niektóre psy obsesyjnie polują na własny ogon? Niektóre z tych zachowań mogą wynikać z błędów wychowawczych popełnionych przez właściciela, a inne z nich mają podłoże psychiczne. W książce znajdziemy również wiele cennych rad na temat postępowania z psami dominującymi i agresywnymi oraz panowania nad ich niepożądanymi zachowaniami. Analizując różnego typu agresywne zachowania, autor dociera do źródeł i pokazuje odpowiednie metody pracy z psem. Skuteczne może okazać się odpowiednie szkolenie i wychowanie. Czasem niezbędna jest porada doradcy behawioralnego czy lekarza weterynarii - specjalisty zachowań zwierząt. Dr Dodman w swoim nowatorskim podejściu do diagnozowania i leczenia zaburzeń zachowań psów, uzupełnia w uzasadnionych przypadkach działanie psychologiczne środkami farmakologicznymi, wskazując różne możliwości niesienia pomocy naszym ulubieńcom.

101 psich sztuczek
Autor: Kyra Sundance i Chalcy
Muza
Wydanie I, 2008r.

Uczenie sztuczek to wspaniały sposób na zacieśnianie więzi ze swoim psem, integrowanie go z członkami rodziny i dostarczanie mu fizycznych i umysłowych zadań. Duża różnorodność sztuczek dla każdego psa, na różnym poziomie wyszkolenia: poproś, ukłon, módl się, znajdź pilota i wiele innych. Instrukcje opisane krok po kroku, pomocne treserowi sposoby rozwiązywania problemów i wskazówki pozwalające wykorzystać zdobyte umiejętności do nauki bardziej zaawansowanych zadań. Złożone sztuczki podzielone na prostsze, łatwiejsze do nauczenia, ze zwięzłymi opisami przebiegu nauki i oczekiwanych rezultatów. Nauka różnych sztuczek jest sposobem budowania pozytywnych relacji i wytwarzania na ich bazie wzajemnego szacunku i zaufania, a także umacniania więzi z psem przez wzajemne dążenie do wspólnego celu i radość z sukcesów. Umożliwia zrozumienie sposobu myślenia twojego psa, a jemu lepsze zrozumienie twoich wskazówek. Kolejne powtórki i wspólny wysiłek doskonalą wzajemną komunikację. Zaufanie i chęć współpracy rozwinięte podczas wspólnej nauki pozostaną przecież na zawsze.

Dorota Sumińska radzi: Co warto wiedzieć o psie
Autor: Dorota Sumińska
MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2009r.

"Pierwsza książka z nowej serii Doroty Sumińskiej przygotowanej przez MULTICO O.W. Jest zbiorem felietonów o tematyce psiej publikowanych przez Autorkę w ciągu kilku ostatnich lat. Dorota Sumińska, ze znaną sobie swadą, opisuje różne psie problemy, udziela rad, zaszczepia czułość i zrozumienie dla czworonożnych przyjaciół człowieka. ?Co warto wiedzieć o psie? jest książką do czytania, a zarazem poradnikiem dla wszystkich kochających psy." ą komunikację. Zaufanie i chęć współpracy rozwinięte podczas wspólnej nauki pozostaną przecież na zawsze."

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  13.10.2009