Zum

OWCZARKI  KAUKASKIE
I
 ŚRODKOWOAZJATYCKIE

O tych dwóch bardzo mądrych rasach postanowiłam napisać w jednym artykule, ze względu na dużą ilość wspólnych cech charakteru obu tych ras.

OWCZAREK KAUKASKI

Wzrost: psy 70 - 85 cm, suki 62 - 75 cm; masa ciała 45 - 70 kg; umaszczenie: szare, rudawo-słomkowe, nakrapiane i łaciate.

Pochodzi z Kaukazu, jak również ze stepów Zakaukazia i z okolic Astrachania. Rozróżniamy typ lżejszy stepowy i masywny z gór. Występują w odmianie krótko i długowłosej.

znowu wystawa - a domu nikt nie pilnuje

OWCZAREK ŚRODKOWOAZJATYCKI

Wzrost: psy 63 - 65 cm, suki 60 - 62 cm; masa ciała: ok. 50 kg; umaszczenie: szare, białe, płowe, w różnych odcieniach czerwieni, czarne, pręgowane, łaciate.

Występuje we wszystkich krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, w Azji Środkowej i regionach sąsiadujących.

każdy musi odpocząć - ale zawsze jestem czujny

to mój teren - obcy nie ma wstępu

Cechy wspólne dla obu tych ras

 • odporne na wszelkiego typu warunki klimatyczne

 • ogromnie pracowite, dzielne i zrównoważone

 • posiadające prawidłowe odruchy obrończe i stróżujące, nieufne wobec obcych - bywają niebezpieczne, jeśli obcy próbuje wtargnąć na teren ich stada

 • psy te posiadają wyraźną cechę tak zwanego "azjatyckiego spokoju"

 • spojrzenie psów obu ras cechuje wybitna inteligencja, mądrość i niezwykła umiejętność oceny sytuacji.

Co należy wiedzieć przed zakupem przedstawicieli tych ras.

Niestety nigdy nie powinniśmy kupować psa jakiejkolwiek rasy tylko dlatego, że się nam podoba. To nie wystarczający powód do zakupu psa. Omawiane owczarki fascynują swoją inteligencją, wyglądem i zdolnościami do wszelkiego typu prac. To wcale nie znaczy, że każdy, komu spodoba się "Kaukaz" lub "Azjata" może go sobie kupić. To wspaniałe psy, ale ich przyszły właściciel musi przyjąć do wiadomości następujące informacje:

 • owczarki te są wybitnymi przedstawicielami psów "wolności", przestrzeni i niezależności (nawet od człowieka)

 • te psy trzymane w kojcach lub na uwięzi są bardzo nieszczęśliwe. Wywołuje to często agresję nawet wobec właściciela (aż przykro jest słuchać opinii niektórych właścicieli "fachowców" tych psów twierdzących, że ich psy kochają zamknięcie w kojcach i  są wręcz szczęśliwe - ciekawe, czy nadal by tak uważali, gdyby tak w jakiś cudowny sposób udałoby się, choć na krótko, zamienić ich miejscami) 

 • dla rodziny owczarki te są miłe i przyjacielskie, spokojne i nieuciążliwe - pod warunkiem, że nie próbujemy zbytnio narzucać im swojej woli

 • są niezależne i samodzielne - oznacza to, że możemy mieć wpływ na ich kształtowanie tylko do pewnych granic

 • jeśli TY - człowiek, chcesz zostać "przewodnikiem" stada, do którego należy twój owczarek kaukaski czy środkowo-azjatycki, to będzie to duży sprawdzian dla twojej inteligencji i znajomości tych psów. Musisz być konsekwentny, wyrozumiały, silny psychicznie, ogromnie cierpliwy i nie niszczyć poczucia godności psów tych ras. Tylko takiego przewodnika zaakceptuje Twój pies i będzie Cię słuchał i szanował. Mimo to, psy te nigdy nie będą posłuszne bezwzględnie

 • siła, przemoc i bezkompromisowe narzucanie Twojej woli obróci się przeciwko Tobie

 • to nie psy dla każdego. My ludzie, tak naprawdę nie możemy być "panami" tych ras. Powinniśmy żyć z nimi na zasadzie współpracy i wzajemnego zrozumienia - to nie są psy poddańcze i uległe!!!

 • owczarki te nie znają się na żartach - nie żartuj z nimi "głupio" i bez potrzeby. Nie rób tego, bo może spotkać Cię przykra niespodzianka. Wszelkiego rodzaju "testowanie" psów przez osoby niewykwalifikowane, również może doprowadzić do przykrych skutków - to nie pies do sprawdzianów i testowania

 • psy te kochają przestrzeń, wolność i są DOSKONAŁYMI stróżami i obrońcami. Mało szczekają, a jeśli to robią to naprawdę mają ku temu powód.

 

Polecam te psy ludziom, którzy zrozumieją niezależność tych ras. Potrafią iść na kompromis i przyznać, że są gatunki również inteligentne (nie tylko ludzie) i należy ja szanować. Nie wolno ograniczać im wolności poprzez uwiązywanie czy trzymanie w kojcach. Będą one bardziej szczęśliwe w bloku i mieszkaniu bez ograniczeń - niż w kojcu na 10 hektarach. Oczywiście psy te powinny mieszkać w domkach i na posesjach przebywając dużo na powietrzu i przestrzeni.

Zdjęcia owczarków środkowoazjatyckich mamy dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Dustet, która jest w posiadaniu wspaniałych, pięknych i o wyjątkowych cechach użytkowych psów tej rasy. Mam nadzieję, że psy pochodzące z tej hodowli będą tak wspaniałe użytkowo jak ich rodzice.

 

Zdjęcie owczarka kaukaskiego pochodzi z książki Pani Eva-Maria Kramer "Psy - rasy: charakter i utrzymanie".

Agnieszka Kępka

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  29.11.2011