Karusia

 JAMNIKI  I  JAMNICZKI

Jamnik pochodzi od psa gończego. Krótkonożne psy łatwiej przebijają się przez zarośla, mogą dostać się do nory lisiej, borsuczej czy króliczej. Jest to wszechstronny pies myśliwski, ale również doskonały przyjaciel dla ludzi, którzy nie polują.

Jamniki występują w różnych wielkościach:

 • Jamnik normalnej wielkości - od 35 cm obwodu klatki piersiowej

 • Jamnik miniaturowy - do 35 cm

 • Jamnik króliczy - do 30 cm

Ponadto jamniki posiadają różnorodne umaszczenia i rodzaj włosa: długowłose, krótkowłose i szorstkowłose.

Prawie 99,9% właścicieli jamników uważa, że jest na świecie JAMNIK potem przerwa i reszta świata !!! Twierdzą też oni, że z jamnikiem najłatwiej związać koniec z końcem. Na pewno to prawda - ale czy straty związane ze szkodami zrobionymi przez jamniki na pewno są mniejsze ??? Na szczęście ich właściciele dzielnie znoszą takie "drobiazgi" jak zdemolowany dom czy podarty w paski "stary" dywan - to doprawdy nie warte uwagi !!!

Inteligencja, przebiegłość i rozum tych piesków są niemożliwe do opisania w paru słowach. Spojrzenie jamnika jest bezkonkurencyjne !!! Słodycz, ciepło i niewinność w każdym błysku oka - a w głowie już plan jak wyprowadzić swojego "pana " w pole i zrobić dokładnie to na co ma się ochotę. Jest on doskonałym "psim aktorem," nigdy nas nie znudzi, gdyż jego mimika nie ma ograniczeń.

JAMNIK to pies wrażliwy i uważny, może być agresywny, jeżeli wymaga tego sytuacja. Potrafi w niezwykle skuteczny sposób być obrońcą. Ponieważ to pies pracujący posiada on odwagę i niezależność, a to wymaga od właściciela konsekwentnego postępowania z nim.

Niektórzy właściciele próbują ostatniej deski ratunku i przychodzą ze swoim przebiegłym stworzonkiem do mojej szkoły - i tu zaczyna się piękne widowisko. Jamnik momentalnie orientuje się , że "TA" osoba, która wydaje polecenia inny psom i ludziom to „zna się na rzeczy". Nie należy jej lekceważyć, ale nie wypada znowu tak od razu słuchać. Jamnik próbuje stawiać kropkę nad "i" np. kiedy jest zbyt wysoka trawa ćwiczenia "siad" i "waruj" robi dokładnie odwrotnie, bo wie, że i tak tego nie widać. Kiedy podchodzi treser, jamnik patrzy na niego tym "niewinnym" wzrokiem i udaje, że wszystko jest w porządku. Przewodnik jamnika jest zaskoczony, że w "psiej szkole" tak łatwo jego pies się uczy, jest grzeczny, nie ciągnie smyczy, chodzi dokładnie przy nodze itp. - po powrocie do domu całkowicie "traci pamięć". I to właśnie jest rozum i inteligencja jamnika. On doskonale wie, że nie ma już osoby (tresera), która pozna się na jego niewinnych spojrzeniach i potrafi wyegzekwować to co trzeba, a właściciela tak łatwo "wyprowadzić" w pole - po co więc go słuchać ???!!! I tu całkowicie zgadzam się z Jamnikiem !!! 

cieplejszy od szalika dobry przyjaciel

Osoby które kupią tego cudownego psa powinny liczyć się z :

 • wasza szyja, głowa czy brzuch, to naprawdę doskonałe miejsce do odpoczynku dla jamnika - nie należy go przekładać w miejsce bardziej dogodne dla właściciela, bo to i tak nic nie da. Spójrzcie tylko na zdjęcia powyżej: po lewej pan Bogdan z Karusią - widać jak dobrze i bezpiecznie czuje się na ramieniu swego pana; po prawej pani Maria z Ariką - obie doskonale czują się na wygodnym łóżku

 • w nocy brak poduszki pod głową, brak kołdry, bo pies już smacznie śpi - tak ma być !!! trzeba było prędzej "walczyć" o miejsce we własnym łóżku - teraz śpij na tym kawałku, który Ci jamnik zostawił !!!

 • pamiętaj, że Twój pies posiada NIEPOWTARZALNĄ mimikę pyszczka. Nie próbuj sobie obiecywać, że już się nie nabierzesz na to słodkie spojrzenie - ależ oczywiście się nabierzesz - i tak będzie do końca życia twojego jamnika !!!

 • e "urocze" doły i jamy na Twoim pięknym, wypielęgnowanym trawniku w ogrodzie to oczywiście zamysł projektanta ogrodu - tak ma być ! - znajomi niech się nie dziwią, Twój jamnik ciężko na to pracował, aby sprostać wymaganiom "projektu"

 • ON umie nie tylko być stanowczy i konsekwentny, lecz potrafi "kłamać", "wyprowadzać" Was w pole i okręcić sobie właściciela wokół najmniejszego pazurka - robi to wszystko z wdziękiem i ujmującym spojrzeniem

 • zdarzy MU się niezależnie od wieku zrobić w domu i TO i OWO- trzeba sprzątnąć, umyć podłogę lub prać piękny wełniany dywan i nie robić "afery" z tego wydarzenia bo i tak nie ma to znaczenia. Jamnik wie, kiedy CO robi i DLACZEGO - widocznie zasłużyłeś!

 • Spróbuj nagle zmienić zwyczaj lub godzinę wychodzenia na spacer - kara jaka Cię spotka od Twojego ukochanego jamnika, przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania - spróbuj a zobaczysz!

Należy pamiętać, że psy tej rasy :

 • są wrażliwe na wilgoć, chłód i przeciąg

 • nie powinny pokonywać zbyt często dużej liczby schodów

 • jamnik w starszym wieku ma nie tylko skłonności do tycia, ale również do złej przemiany materii, a także do niedowładu tylniej partii ciała

 • należy dbać, aby jamnik był szczupły. Ma on skłonności do tycia i łakomstwa - więc dbaj o NIEGO mądrze (brawo !!! dla Karusi i jej właścicieli - na zdjęciu)

 • samce tej rasy bardzo często są nadpobudliwi seksualnie. Potrafią kopulować nie tylko suczki i psy, ale również nogi naszych gości i nasze, oraz poduszki czy niektóre meble

 • należy uważać, aby dzieci nie brały na ręce jamnika, chyba że wiedzą w jaki sposób go podnosić (dotyczy to również innych ras)

Kupujcie te psy i bardzo je kochajcie, ONE zasługują na to. Pogódźcie się z faktami, że to one narzucą styl życia i zasady jakimi będziecie się kierować. Uznaj ich wybitną inteligencję i nie naginaj tego psa do swoich oczekiwań. Proszę popatrzeć na uroczą Karusię i Arikę na zdjęciach !!! - czyż nie wspaniałe !!! Jak wam się podoba takie życie z jamnikiem ???

Specjalne podziękowania dla Pana Bogdana i pani Marii za cenne uwagi i udostępnienie zdjęć swoich pupili.

Agnieszka Kępka

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  29.11.2011