FLAT COATED RETRIEVER

 FLAT COATED RETRIEVER

Powstanie rasy

Powszechnie spotykanymi retrieverami w Polsce są: labrador retriever i golden retriever. Niewiele osób wie, że istnieją jeszcze dwie inne odmiany retrieverów licznie u nas występujące, choć już mniej znane: flat coated retriever oraz nova scotia duck tolling retriever. Natomiast chesapeake bay retriever i curly coated retriever praktycznie w naszym kraju nie występują.

Flat coated retriever należy do grupy 8 - aporterów, płochaczy i psów dowodnych a dokładnie do sekcji 1 - aporterów. Podlega próbom pracy. Może być wystawiany w klasie użytkowej pod warunkiem uzyskania certyfikatu użytkowości, którym dla psów myśliwskich jest dyplom co najmniej III stopnia z konkursów.

Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie czarne i wątrobiane. Preferowana wysokość´: psy: 59 - 61,5 cm, suki: 56,5 - 59 cm. Preferowana waga u psów w dobrej kondycji: psy: 27 - 36 kg, suki: 25 - 32 kg.

Nazwa “retrieve” oznacza “znajdować, przynosić” i kiedyś opisywała nie konkretną rasę, ale psy, które odszukują i przynoszą strzeloną zwierzynę. Anglicy, którzy mają zwyczaj na każdy rodzaj polowania posiadać osobną rasę psów, uznali, że legawce mają zbyt mocny chwyt i przyuczane do aportowania, później gorzej wystawiają zwierzynę. Postanowiono więc stworzyć typowego psa aportera. Założono, że musi to być pies z niezwykłym zamiłowaniem do wody, wspaniały pływak i aporter oraz pies o gęstej sierści i podszerstku izolującym od chłodów wody. Dlatego też retrievery wyhodowano z psów wodnych jak: pudel, nowofundland, psy z Labradoru, setery i collie.

Flat coated retriever powstał z retrieverów o falistym włosie tzw. wavy-coated. Preferowano włos gładki, by na sierści psa po wyjściu z wody nie mógł powstawać lód. Flat coated retriever nie zawsze był czarny, zdarzały się też psy łaciate i podpalane, czekoladowe i płowe - to wszystko cechy odziedziczone po przodkach, jednak hodowcy zdecydowanie preferowali czarne osobniki.

W 1898 roku rasa ta została zarejestrowana w księdze hodowlanej Kennel Club, ale sam wzorzec rasy powstał dopiero w 1923 roku. Po drugiej wojnie światowe popularność tego wspaniałego psa myśliwskiego mocno spadła. Jednak dzięki kilku wytrwałych hodowcom utrwalono rasę i dwie odmiany flat coated retrievera: czarną i brązową.

W latach 50-tych czołowym hodowcą tej rasy był Colin Wells, łowczy księcia Rutland, który zwracał szczególna uwagę nie tylko na piękno tych psów, ale głównie na ich użytkowość. Z jego hodowli wywodziło się wiele wspaniałych osobników godnie reprezentujących swoją rasę i przedłużających linię hodowlaną.

To psy doskonale aportujące z lądu i wody. Ze względu na długą sierść pracują raczej na otwartych przestrzeniach niż w zaroślach. Mają znakomity węch, dlatego używa się ich nie tylko jako psy myśliwskie, ale także jako ratowników

 

Na zdjęciach nasi absolwenci FADO iFILO, których przewodnikiem jest Pan Przemysław.

A jaki jest obecnie FLAT COATED RETRIEVER?

Dzisiaj psy te bardzo często trafiają do ludzi nie związanych z łowiectwem. Ich piękno, gracja ruchów, delikatność, harmonijna budowa, lśniąca sierść powoduje, że nie można przejść obok tego psa obojętnie. Flat coated retriever bardzo łatwo się układa i szkoli w każdej dziedzinie oprócz obrony. To niezwykle inteligentny i chętny do współpracy pies. Jest pewny siebie, ale łagodny i przyjacielski, zawsze uśmiechnięty i gotowy do pracy. Nadaje się nawet dla początkującego hodowcy. Wspaniały pies rodzinny, dobrze znosi towarzystwo dzieci, bardzo związany uczuciowo z właścicielem. Należy jednak pamiętać, że to pies pracujący, myśliwski i potrzebuje dużo ruchu i zajęcia, a wtedy staje się spokojnym domownikiem.

Jako niezbyt powszechna i popularna rasa ustrzegł się chorób, powodowanych niewłaściwą hodowlą nastawioną na ilość a nie jakość.

Alicja Makowie

Zobacz też artykuł o rasie Flat Coated Retriever,  który ukazał się  16.02.2012r. w Gazecie Tczewskiej.

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  21.02.2012