Doberman

 DOBERMANY

Twórcą rasy był Louis Doberman urodzony w 1834 r. Był on rakarzem, poborcą podatkowym, policjantem i oprawcą. Hodował psy bezwzględne, nieprzekupne. Atakowały one ludzi i nie reagowały na uderzenia kija lub strzały.

Dokładnie nie wiemy jakie rasy Doberman krzyżował aby otrzymać te psy, ale na pewno stworzył podstawy dobermana.

Wielkość tego psa to 70 cm w kłębie, umaszczenie czarne, brązowe, izabel (jasna kawa z mlekiem) lub błękitne o lśniącym czerwonobrązowym podpalaniu. Pani Wanda Zielak - znana hodowczyni dobermanów (zdjęcie jej psa możemy podziwiać u góry strony) mówi, że do hodowli i wystaw w krajach należących do FCI uznany jest tylko kolor brązowy i czarny podpalany. Kolor błękitny i izabel są nieuznawane ze względu na choroby skóry występujące w tych kolorach (psy po prostu łysieją - syndrom błękitnego dobermana).

Doberman jest psem eleganckim, o szlachetnej sylwetce.

Niestety to, jakie powinny być dobermany a jakie są w rzeczywistości nie zawsze idzie w parze. Doberman powinien być zrównoważony, odważny o doskonałych cechach obrończych i stróżujących. Niestety często tak nie jest. Spotykamy te psy jako osobniki - znerwicowane, pobudliwe, tchórzliwe i nieposłuszne.

Kupując tę rasę proszę dobrze się zastanowić, z jakiego źródła bierzemy psa.

Hodowca powinien być prawdziwym miłośnikiem tej rasy, który dba nie tylko o wygląd psa, ale w równej mierze o jego cechy psychiczne. Jeżeli znajdziesz taką hodowlę i masz doświadczenie z psami, to możesz kupić tego pięknego i inteligentnego psa.

Przykładem jest pokazany na zdjęciu śpiący na fotelu piękny, mądry i niezwykle sprytny ARON. Przewodnikiem jest Pani Danusia - należą się jej brawa za dobre wychowanie psa.

Słowa uznania należą się również hodowcy Pani Poli, która tak odchowała miot tych psów, że mogą one być wzorem dla zachowań i cech psychicznych dobermanów.

Oby więcej takich właścicieli jak Danusia i hodowców jak Pola. 

nie samą pracą pies żyje

w szkole

Kupując dobermana pamiętaj:

 • to pies bardzo inteligentny i dlatego możesz mieć problemy wychowawcze

 • to pies jednego pana, któremu się podporządkowuje i tylko jego polecenia akceptuje

 • źle znosi zmianę właściciela

 • w stosunku do innych psów jest często agresywny, a do obcych ludzi nieufny

 • trzeba mu zapewnić dziennie dużą dawkę ruchu i pracy umysłowej

 • 15 minut spaceru na smyczy - to niedopuszczalne. Nie męcz tej rasy !!

 • zawsze czujny, zawsze w pogotowiu

 • jego szczekliwość i skłonności kłusownicze oraz agresję, trzeba hamować od szczeniaka

 • koniecznie powinien być szkolony przez mądrego właściciela, który go zrozumie i potrafi wykorzystać inteligencje tego psa

 • ludzie nerwowi, zaawansowani wiekiem, mało ruchliwi lub mający mało czasu - nie powinni kupować tego psa

PAMIĘTAJ ŻE:

 • doberman jest bardzo cierpliwy w szkoleniu swojego właściciela i często to właśnie PIES ma wyniki w szkoleniu, a nie jego Pan

 • możesz doskonale wykorzystać jego cechy obrończe, ale wcześniej zostań Przewodnikiem Stada, - bo inaczej możesz żałować

 • zaczynaj wcześnie socjalizację szczeniaka z innymi psami, ludźmi, otoczeniem i nie izoluj go od normalnego życia jakie prowadzisz.

SPÓJRZ na zdjęcie gdzie stoją dwie dziewczyny - Danusia z Aronem oraz Gabrysia z Sarą. One kochają tą rasę, co wyraźnie widać w ich uśmiechu. Psy są również szczęśliwe bo uwielbiają chodzić do szkoły i pracować ze swymi przewodniczkami. Jeżeli się chce, to można stworzyć tak miłe pary, jednak wymaga to dużo pracy na szkoleniu, zrozumienia psa oraz cierpliwości przewodnika.

Agnieszka Kępka

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  29.11.2011