JESSI - cocker spaniel

 COCKER SPANIEL

Historia rasy

Nazwa “cocker” wywodzi się prawdopodobnie od angielskiego “woodcock”, czyli słonka (ptak, na którego spaniele często polowały).

Historia spanieli jest niezwykle zagmatwana, między innymi ze względu na wielką różnorodność spanieli w ogóle. W historii tych psów, a także i dziś, jako samodzielne rasy można znaleźć: field, springer, cocker, sussex, clumber, norfolk, blackspaniel, landspaniel i toy spaniele.

Niewątpliwe jest jednak to, że cocker spaniel powstał jako rasa myśliwska. Wzorzec wydany przez francuski klub hodowców mówił nawet, aby psy tej rasy “były tak uformowane, żeby mogły skakać lub przeczołgiwać się przez cierniste zarośla.” Uszy nie mogły być zbyt długie, by nie przeszkadzały psu w polowaniu.

Wzorzec rasy cocker spaniel został zatwierdzony w 1893 roku. Dzisiaj rasa ta należy do grupy 8 - aporterów, płochaczy i psów dowodnych, do sekcji 2 - płochaczy i podlega próbom pracy. Spaniele dostają certyfikat użytkowości po uzyskaniu dyplomu co najmniej III stopnia z konkursów myśliwskich.

Po II Wojnie Światowej rasa ta zaczęła zyskiwać bardzo na popularności, by w końcu w latach 60 i 70-tych wraz z jamnikiem zająć drugie miejsce, po owczarku niemieckim, w rankingu popularności ras.
Z biegiem lat zaczął się też zmieniać krąg miłośników tej rasy. Najpierw trzymali je wyłącznie myśliwi.

Cocker spaniel jest typowym płochaczem. Charakter jego pracy to:

  • wypłaszanie zwierzyny po dużym łuku - “płoszenie” to tropienie zwierzyny w trudno dostępnym terenie przy pomocy oczu, uszu, bez uwzględnienia jej śladu,

  • głoszenie zwierzyny - to ujadanie psa tropiącego na zwierzynę bez widzenia jej, oznajmianie głosem obecności zwierzyny,

  • aportowanie mniejszej zwierzyny, także z wody,

  • podejmowanie sfarbowanego tropu - czyli węszenie krwawego tropu zostawionego przez ranną zwierzynę.

Właśnie ze względu na doskonały węch cocker spanieli, ich niezwykłą inteligencję, chęć współpracy z człowiekiem (tym nie każda rasa może się pochwalić) i ich stosunkowo niewielkim rozmiarom, psy te wykorzystywane są bardzo często w służbach mundurowych do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych, wycieków gazu itp.

Obecnie ogromna większość tych psów trzymana jest jako zwierzęta do towarzystwa. Na tysiące tych psów zarejestrowanych w Księdze hodowlanej nie ma nawet setki przedstawicieli tej rasy, którzy by przeszli próby pracy (czyli psów używanych w praktyce do polowań).

Celestine - szczeniak

Celestine - w lesie

Celestine - zabawy w śniegu Celestine - zabawa w wodzie

na zdjęciach CELESTINE - ukończyła PP, PW - z przewodnikiem Panem Sławomirem.

Co należy wiedzieć decydując się na kupno cocker spaniela?

W żyłach cocker spanieli nadal płynie krew myśliwego i wszyscy, którzy zdecydują się na kupno psa tej rasy powinni o tym pamiętać.

To pies ruchliwy, wesoły i skory do zabawy. Wymaga sporej dawki ruchu i zajęcia. Spojrzenie wielkich, łagodnych oczu spaniela potrafi roztopić niejedno serce, ale szybko właściciele psów tej rasy przekonują się, że wymagają one jednak szkolenia i konsekwentnego postępowania.

Bardzo mało osób o tym wie, ale na 50 psów tej rasy o umaszczeniu złotym, które uczęszczały do nas na szkolenia, tylko 2 nie wykazywały agresji w stosunku do swoich właścicieli lub do ludzi w ogóle. Sporo właścicieli cocker spanieli gościliśmy także w naszym gabinecie terapii zaburzeń zachowań psów, w którym często przy współpracy lekarzy weterynarii pomagamy uporać się ludziom z najtrudniejszymi przypadkami.

Psy te potrafią zajadle pilnować znalezionego i według nich bardzo cennego przedmiotu jak np. patyka lub darowanej im kości. Zaszywają się wtedy pod stołem i każdy, kto przejdzie w pobliżu lub spróbuje wejść do pokoju zostaje uznany za uzurpatora i wroga, którego traktuje się zębami.

Do dzisiaj nie mogę zapomnieć małżeństwa z małą dziewczynką, która przyszła z okropnymi bliznami po ciężkich obrażeniach praktycznie połowy twarzy, spowodowanych przez właśnie tak niewinnie wyglądającego cocker spaniela.

Jessi - prezentacja

Jessi - na plaży

Jessi - pilna uczennica Jessi - zabawa na plaży

na zdjęciach JESSI - ukończyła PP, PW, P+PW1 - z przewodnikiem Panią Martą.

Nie zamierzam odstraszyć Państwa przed kupowaniem piesków tej rasy. Potrafią one być wspaniałymi przyjaciółmi dzieci i niezmordowanie towarzyszyć im we wszystkich zabawach. Przestrzegam jednak przed traktowaniem ich tylko i wyłącznie jako zabawki, do czego skłaniałby ich cudowny wygląd, jedwabista sierść i te oczy spoglądające w głąb duszy.

 

Alicja Makowiec

Zobacz też artykuł o rasie cocker spaniel,  który ukazał się  5.01.2012r. w Gazecie Tczewskiej,

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  05.01.2012