airedale terrier

 AIREDALE 
TERRIER

Nazwę zawdzięcza niewielkiej angielskiej rzeczce Aire, leżącej w regionie Leeds i słynącej z obfitości wydr. Rasa ta powstała z krzyżowania otterhounda z terierami.  Następnie w wyniku dalszych krzyżówek – także z collie i konsekwentnej selekcji ukształtowano airedale`a.

Na dzień dzisiejszy jest to jedna z nielicznych znanych ras, która nie uległa jeszcze wypaczeniom związanym z cechami charakteru. Ubolewam, że tak mało psów tej rasy jest kupowanych przez Polaków. Ale ma to też i dobre strony, bo jak wiadomo każda moda na poszczególne rasy psów niestety niszczy ich cechy użytkowe i charakter, a i nie rzadko zdrowie psa i odporność na wiele chorób.

Terier ten już dawno uzyskał miano KRÓLA TERRIERÓW. Jest to absolutnie zasłużony tytuł dla tego psa. Cechy jego charakteru niestety nie znajdują zbytniej popularności wśród wielu właścicieli psów. Być może jest to spowodowane tym, że Airedale terrier często zaskakuje wielu ludzi swoim poziomem inteligencji. Jego ogromna wszechstronność i bystrość umysłu dla niektórych osób są barierą do tego, aby nabyć tak wspaniałego psa. Podczas obu wojen światowych ciężko pracował jako pies sanitarny i przenoszący meldunki. Jego spryt i inteligencja pozwoliły mu o wiele lepiej sprawdzić się w tym kierunku niż ludzie. W obu wojnach zyskał ogromną sławę i zawdzięczano mu bardzo dużo. Podczas działań wojennych współpracował razem z pudlami i obie rasy były niezastąpione w swojej pracy.

Jaki jest Airedale terrier

 • Król terierów – niezwykle wszechstronny pies użytkowy

 • Doskonale nadaje się do: pracy jako przewodnik niewidomych, rewelacyjny stróż, obrońca, ratownik, pies lawinowy, myśliwski, pies rodzinny i towarzysz dla dzieci

 • Wykorzystywany jako pies policyjny w Wielkiej Brytanii

 • Odporny na choroby

 • Pełen życia i radości, ale nie męczący nadmiernym temperamentem

 • Bardzo cierpliwy i niezwykle sympatyczny

 • Mądry – nie lubi bezczynności. Kocha pracę i współpracę z człowiekiem pod warunkiem, że człowiek wie, jakiego ma psa koło siebie i potrafi mądrze wykorzystać jego rozum i umiejętności

 • Lubi się uczyć i daje się łatwo prowadzić pod kierunkiem mądrego przewodnika

 • Nie gubi włosów, ale należy go strzyc lub trymować, lecz bez przesady

 • Czas, który płynie dla tego psa działa tylko NA KORZYŚĆ tej rasy. Jest to terier, który z wiekiem ma coraz bardziej sympatyczny charakter i usposobienie, co rzadko można powiedzieć o tak żywych psach jak teriery czy foksteriery

 • W młodym wieku (około roku) przechodzi on fazę rozwoju zwaną „młody gniewny”. Wtedy powinna już być ustalona hierarchia w stadzie, gdzie przywódcą jest człowiek. W przeciwnym razie dość często ten młody terier wszczyna bójki z innymi psami, które naruszają jego terytorium.

BISTI - LUKRECJA Aluzja

BISTI - LUKRECJA Aluzja

BISTI - LUKRECJA Aluzja

Zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości pani Magdaleny. 
Na zdjęciach można podziwiać suczkę BISTI - LUKRECJA Aluzja.

Kto powinien kupić takiego psa

Osoba, która:

 • wysoko ceni użytkowość psa i jego inteligencję

 • potrafi zapewnić psu ruch połączony z jakąkolwiek pracą

 • zrozumie tego psa i zna, choć troszeczkę, psychikę psów i zasady jakimi kierują się one w swoim życiu

 • nigdy nie odda Airedala w inne ręce. To pies oddany swojemu Panu na dobre i na złe

 • zrozumie, że ten terier będzie bronił swojego stada i terytoriom nie czekając na pozwolenie

Bardzo polecam tego wyjątkowego teriera. Ten, kto potrafi mądrze wychować Airedala będzie miał nie tylko niezastąpionego przyjaciela, ale przyjemność życia z psem o wspaniałej psychice i radości życia. Z upływem wspólnie przeżytych lat, wzajemne stosunki między Airedalem a człowiekiem są coraz bardziej bezkonfliktowe. Zamyślony Airedale terrier często jak spojrzy na człowieka, to czujemy się nieswojo i przechodzi nas dreszcz – tyle inteligencji i mądrości jest w taki spojrzeniu. Wiele ras może mu tego pozazdrościć i chyba niektórzy ludzie też.

Agnieszka Kępka

 


HAUUU-WARD

e-mail

OPUBLIKOWANO  18.05.2000
UAKTUALNIONO  29.11.2011